LT1121AIS8-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Series: LT1121
Part Number: LT1121AIS8-3.3#PBF
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
Micropower Low Dropout Regulators with Shutdown Features: 0.4V Dropout Voltage 150mA Output Current 30µA Quiescent Current No Protection Diodes Needed Adjustable Output from 3.75V to 30V 3.3V and 5V Fixed Output Voltages Controlled Quiescent Current in Dropout Shutdown 16µA Quiescent Current in Shutdown Stable with 0.33µF Output Capacitor Reverse Battery Protection No Reverse Current with Input Low Thermal Limiting Available in the 8-Lead SO, 8-Lead PDIP, 3-Lead SOT-23 and 3-Lead TO-92 Packages