ADP1614-650-EVALZ
Analog Devices Inc.
Description
The ADP1614 is a step-up, dc-to-dc switching converter with an integrated power switch capable of providing an output voltage as high as 20V. The ADP1614 is available with a pin-adjustable current limit that is set via an external resistor with the boost switching frequency fixed to either 650kHz or 1.3MHz. Alternatively, theADP1614 is also available with fixed 3A current limit and a pin-selectable frequency.With a package height of 0.8mm, the ADP1614 is optimal for space constrained applications, such as portable devices or thin film transistor (TFT) liquid crystal displays (LCDs).The ADP1614 operates in current-mode pulse-width modulation (PWM) with up to 94% efficiency. Adjustable soft start prevents inrush currents when the part is enabled. The PWM current-mode architecture allows excellent transient response, easy noise filtering, and the use of small, cost-saving external inductors and capacitors. Other key features include undervoltage lockout (UVLO), thermalshutdown (TSD), and logic controlled enable.The ADP1614 is available in Pb-free, 10-lead lead frame chip scale package (LFCSP).APPLICATIONS TFT LCD bias supplies Portable applications Industrial/instrumentation equipment