ADP121CB-1.2-EVALZ
Analog Devices Inc.
Description
The ADP121 is a quiescent current, low dropout, linear regulator that operates from 2.3 V to 5.5 V and provides up to 150 mA of output current. The low 135 mV dropout voltage at 150 mA load improves efficiency and allows operation over a wide input voltage range. The low 30 ?A of quiescent current at full load makes the ADP121 ideal for battery-operated portable equipment.The ADP121 is available in output voltages ranging from 1.2 V to 3.3 V. The parts are optimized for stable operation with small 1 ?F ceramic output capacitors. The ADP121 delivers good transient performance with minimal board area.Short-circuit protection and thermal overload protection circuits prevent damage in adverse conditions. The ADP121 is available in a tiny 5-lead TSOT and 4-ball 0.4 mm pitch WLCSP pack-ages and utilizes the smallest footprint solution to meet a variety of portable applications.