ADM7154CP-3.3EVALZ
Analog Devices Inc.
Description
TThe ADM7154 is a linear regulator that operates from 2.3 V to5.5 V and provides up to 600 mA of load current. Using anadvanced proprietary architecture, it provides high powersupply rejection and ultralow noise, achieving excellent line andload transient response with only a 10 ?F ceramic output capacitor.There are 16 standard output voltages for the ADM7154. Thefollowing voltages are available in stock: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V, 2.8 V,3.0 V, and 3.3 V. Additional voltages are available by specialorder: 1.3 V, 1.5 V, 1.6 V, 2.0 V, 2.2 V, 2.6 V, 2.7 V, 2.9 V, 3.1 V,and 3.2 V.The ADM7154 regulator typical output noise is 0.9 ?V rms from100 Hz to 100 kHz for fixed output voltage options and1.5 nV/?Hz for noise spectral density from 10 kHz to 1 MHz. The ADM7154 is available in 8-lead, 3 mm ? 3 mm LFCSP and8-lead SOIC packages, making it not only a very compactsolution, but also providing excellent thermal performance forapplications requiring up to 600 mA of load current in a small,low profile footprint.Applications Regulation to noise sensitive applications: PLLs, VCOs, and PLLs with integrated VCOs Communications and infrastructure Backhaul and microwave links