XE216-256-TQ128-C20
XMOS Semiconductor
Part Number: XE216-256-TQ128-C20
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
DigiKey 880-1094-ND 0 Buy
Description
MICROCONTROLLER 16 CORE; Architecture:xCORE; No. of Bits:32bit; CPU Speed:500MHz; Program Memory Size:256KB; RAM Memory Size:16KB; No. of Pins:128Pins; MCU Case Style:TQFP; No. of I/O's:81I/O's; Embedded Interface Type:JTAG; Supply Voltage Min:0.95V; Supply Voltage Max:1.05V; Packaging:Each; Product Range:-; MSL:MSL 3 - 168 hours