691368300005B
Wurth Elektronik
Part Number: 691368300005B
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
TERMINAL BLOCK PLUGGABLE 5POS 16AWG; Pitch Spacing:3.81mm; No. of Positions:5Ways; Wire Size AWG Min:28AWG; Wire Size AWG Max:16AWG; Conductor Area CSA:1.3mm²; Wire Connection Method:Push In; Rated Current:8A; Rated Voltage:300V; Product Range:-; Connector Mounting:Cable Mount; Connector Type:Terminal Block; Contact Material:Phosphor Bronze; Contact Plating:Tin Plated Contacts