SN74F109N .
Texas Instruments
Part Number: SN74F109N .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LOGIC, FLIP FLOP DUAL J-K, 16DIP; Logic Family / Base Number:74F109; Flip-Flop Type:JK; Propagation Delay:4.9ns; Frequency:150MHz; Output Current:20mA; Logic Case Style:DIP; No. of Pins:16Pins; Trigger Type:Positive Edge; IC Output Type:Complementary; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Logic IC Family:74F; Logic IC Base Number:74109; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Max:70°C; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:-; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Logic IC Base Number:74109; Logic IC Function:Dual Positive Edge Triggered J-K Flip-Flop with Clear and Preset; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; Supply Voltage Range:4.5V to 5.5V; Termination Type:Through Hole