REG1117-3.3/2K5 .
Texas Instruments
Part Number: REG1117-3.3/2K5 .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LDO FIXED 3.3V 0.8A SOT-223-4; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:3.7V; Input Voltage Max:15V; Fixed Output Voltage Nom.:3.3V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:800mA; Dropout Voltage Vdo:1.1V; LDO Regulator Case Style:SOT-223; No. of Pins:4Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:3.3V 800mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:-; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)