LP3992IMFX-1.5/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LP3992IMFX-1.5/NOPB .
Description
LDO FIXED 1.5V 0.03A SOT-23-5; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:1.9V; Input Voltage Max:5.2V; Fixed Output Voltage Nom.:1.5V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:30mA; Dropout Voltage Vdo:-; LDO Regulator Case Style:SOT-23; No. of Pins:5Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:1.5V 30mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Output Voltage Nom.:1.5V