LP3871EMP-2.5/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LP3871EMP-2.5/NOPB .
Description
LDO FIXED 2.5V 0.8A SOT-223-5; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.5V; Input Voltage Max:7V; Fixed Output Voltage Nom.:2.5V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:800mA; Dropout Voltage Vdo:240mV; LDO Regulator Case Style:SOT-223; No. of Pins:5Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:2.5V 800mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Output Voltage Nom.:2.5V