LP38690DT-2.5/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LP38690DT-2.5/NOPB .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LDO FIXED 2.5V 1A TO-252-3; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.7V; Input Voltage Max:10V; Fixed Output Voltage Nom.:2.5V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:1A; Dropout Voltage Vdo:800mV; LDO Regulator Case Style:TO-252; No. of Pins:3Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:2.5V 1A LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 2 - 1 year; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Output Voltage Nom.:2.5V