LP2985-18DBVR .
Texas Instruments
Part Number: LP2985-18DBVR .
Description
IC LDO VOLT REG 1.8V 150MA 5-SOT-23; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.2V; Input Voltage Max:16V; Fixed Output Voltage Nom.:1.8V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:150mA; Dropout Voltage Vdo:280mV; LDO Regulator Case Style:SOT-23; No. of Pins:5Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:1.8V 150mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Filter Terminals:SMD; No. of Outputs:1Outputs; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Voltage Nom.:1.8V; Primary Input Voltage:16V; Quiescent Current:0.85A; Supply Voltage Min:2.2V; Voltage Tolerance ±:0.015%