LP2981IM5-2.5/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LP2981IM5-2.5/NOPB .
Description
LDO FIXED 2.5V 0.1A SOT-23-5; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.1V; Input Voltage Max:16V; Fixed Output Voltage Nom.:2.5V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:100mA; Dropout Voltage Vdo:200mV; LDO Regulator Case Style:SOT-23; No. of Pins:5Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:2.5V 100mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Output Voltage Nom.:2.5V