LP2980AIM5-3.3/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LP2980AIM5-3.3/NOPB .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LDO FIXED 3.3V 0.05A SOT-23-5; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.1V; Input Voltage Max:16V; Fixed Output Voltage Nom.:3.3V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:50mA; Dropout Voltage Vdo:120mV; LDO Regulator Case Style:SOT-23; No. of Pins:5Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:3.3V 50mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:-; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)