LP2950CDT-3.3/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LP2950CDT-3.3/NOPB .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
IC LDO REG; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:-; Input Voltage Max:30V; Fixed Output Voltage Nom.:3.3V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:100mA; Dropout Voltage Vdo:380mV; LDO Regulator Case Style:TO-252; No. of Pins:3Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:3.3V 100mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 2 - 1 year; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Accuracy %:0.5%; Base Number:2950; No. of Outputs:1Outputs; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Voltage Nom.:3.3V; Primary Input Voltage:30V; Supply Voltage Min:4V; Termination Type:Surface Mount Device; Voltage Regulator Type:Fixed Positive