LMZ31707RVQT .
Texas Instruments
Part Number: LMZ31707RVQT .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
IC POWER MODULE PWR GOOD BQFN-42; DC / DC Converter Type:-; Input Voltage Min:2.95V; Input Voltage Max:17V; No. of Outputs:1 Output; DC / DC Converter IC Case:BQFN; No. of Pins:42Pins; Output Current:7A; Output Voltage Min:600mV; Output Voltage Max:5.5V; Switching Frequency:1.2MHz; Topology:Buck (Step Down); Operating Temperature Max:85°C; Product Range:-; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Adjustable Output Voltage Max:5.5V; Adjustable Output Voltage Min:600mV; DC / DC Converter Mounting:Surface Mount Device; DC / DC Converter Output Type:Adjustable; Depth:10.15mm; Input Voltage DC Max:17V; Input Voltage DC Min:2.95V; No. of Outputs:1Outputs; Operating Temperature Min:-40°C; Output Current Max:7A; Output Type:Adjustable; Output Voltage Nom.:5.5V; Width:10.15mm