LM4040A41IDBZR .
Texas Instruments
Part Number: LM4040A41IDBZR .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
VOLTAGE REF SHUNT 4.096V SOT-23-3; Voltage Reference Type:Shunt - Fixed; Product Range:LM4040 Series; Reference Voltage:4.096V; Initial Accuracy:0.1%; Temperature Coefficient:± 30ppm/°C; Voltage Reference Case Style:SOT-23; No. of Pins:3Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Reference Voltage Tolerance:4.1mV; Reference Volts:4.096V; Topology:Shunt