LM3671MF-1.2/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LM3671MF-1.2/NOPB .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
IC DC DC CONVERTER; Topology:Buck (Step Down); Input Voltage Min:2.7V; Input Voltage Max:5.5V; DC / DC Converter IC Case:SOT-23; No. of Pins:5Pins; Output Current:600mA; Output Voltage Nom.:1.2V; Switching Frequency:2MHz; Operating Temperature Max:85°C; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Accuracy %:0.04%; Base Number:3671; Frequency:2MHz; No. of Outputs:1Outputs; Operating Temperature Min:-30°C; Operating Temperature Range:-30°C to +85°C; Output Voltage:1.2V; Primary Input Voltage:3.6V; Supply Voltage Max:5.5V; Supply Voltage Min:2.7V; Switch Output Current Isw Max:1.15A; Termination Type:Surface Mount Device; Voltage Regulator Type:Step Down (Buck)