LM2574HVM-12/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LM2574HVM-12/NOPB .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
IC STEP-DOWN REGULATOR SOIC-14; Topology:Buck (Step Down); Input Voltage Min:4V; Input Voltage Max:60V; DC / DC Converter IC Case:SOIC; No. of Pins:14Pins; Output Current:500mA; Output Voltage Nom.:12V; Switching Frequency:52kHz; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Accuracy %:4%; Base Number:2574; Frequency:52kHz; No. of Outputs:1Outputs; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Voltage:57V; Primary Input Voltage:12V; Supply Voltage Max:60V; Supply Voltage Min:15V; Termination Type:Surface Mount Device; Voltage Regulator Type:Step Down (Buck)