LM1085ISX-3.3/NOPB .
Texas Instruments
Part Number: LM1085ISX-3.3/NOPB .
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LDO FIXED 3.3V 3A TO-263-3; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:4.8V; Input Voltage Max:15V; Fixed Output Voltage Nom.:3.3V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:3A; Dropout Voltage Vdo:1.3V; LDO Regulator Case Style:TO-263; No. of Pins:3Pins; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:3.3V 3A LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:-; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)