G2IM5AL20 24-240VAC/DC
Tele Radio
Part Number: G2IM5AL20 24-240VAC/DC
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
RELAY CURRENT SENSING DPDT 5A; Product Range:GAMMA Series; Contact Configuration:DPDT; Contact Current:5A; Relay Mounting:DIN Rail; Contact Voltage VAC:250VAC; Relay Terminals:Screw; Contact Voltage VDC:-; Supply Voltage Max:240V; Current Monitoring Range Min:20mA; Current Monitoring Range Max:5A; Power Consumption:1W; Approvals & Standards:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Contact Current AC Max:5A; Contact Voltage AC Max:250V; External Depth:103mm; External Length / Height:90mm; External Width:22.5mm; Nom Input Voltage:240V; Supply Current Max:5A; Timer Functions:Multifunction