SKKT 92/12E
Semikron
Part Number: SKKT 92/12E
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
THYRISTOR DIODE MODULE 150A 1.2KV A5; SCR Module Type:Series Connected - SCRs; Peak Repetitive Off-State Voltage Vdrm:1.2kV; Gate Trigger Current Max Igt:150mA; Current It av:150A; On State RMS Current IT(rms):150A ;RoHS Compliant: Yes