H5CN-XCNM 100-240AC
Omron Automation and Safety
Part Number: H5CN-XCNM 100-240AC
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
TIMER ON-DELAY; Product Range:H5CN-XCNM Series; Timer Functions:On-Delay; Time Min:1s; Time Max:99.98min; No. of Timing Ranges:1Ranges; No. of Digits:4; Timer Output:1 Changeover Relay; Supply Voltage Max:240VAC; Current Rating Nom:3A; Connection / Termination:Plug-In; Panel Cutout Height:45mm; Panel Cutout Width:45mm; Adjustment Type:Pushbutton; Coil Voltage VAC Nom:240V; Coil Voltage VDC Nom:24V; Contact Configuration:SPDT; Contact Current AC Max:3A; Contact Rating:3A; Contact Voltage AC Max:250V; Delay Time Range:1s to 99.59min; External Depth:86mm; External Length / Height:48mm; External Width:48mm; Height:48mm; No. of Pins:11Pins; Nom Input Voltage:240V; Operating Time Range:1s to 99m 59s; Relay Mounting:Panel; Repeat Accuracy +:0.1%; Reset Time:0.02s; Supply Voltage AC Min:100VAC; Supply Voltage V AC:240V; Switch Current Max:3A; Switching Current Max:3A; Timing Adjustment:Pushbutton; Voltage Rating VAC:240V