LPC2106BBD48.151.
NXP Semiconductors N.V.
Part Number: LPC2106BBD48.151.
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
IC, 32BIT MCU 128K FLASH, SMD, 2106; Product Range:LPC ARM7 Microcontrollers; No. of Bits:32bit; RAM Memory Size:64Byte; No. of Pins:48Pins; MCU Case Style:LQFP; No. of I/O's:32I/O's; MSL:-; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); Base Number:LPC2106; Clock Frequency:60MHz; IC Generic Number:2106; IC Temperature Range:Commercial; Logic Function Number:2106; Memory Type:Flash; Microprocessor/Controller Features:16/32 bit ARM7TDMI-S processor, 16/32/64 kB on-chip Static RAM, 128 kB on-chip Flash Program Memory, In-System Programming (ISP) and In-Application Programming (IAP), Vectored Interrupt Controller, EmbeddedICE-RT interface, Embedded Trace Macrocell; No. of Timers:4; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; Oscillator Type:On-chip Crystal; Program Memory Size:128 KB; Serial Comms: I²C, SPI, 2x UART; Termination Type:Surface Mount Device; Voltage Vcc:3.6V