Part Number: BT136-600
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
TRIAC 600V 4A TO-220AB; Peak Repetitive Off-State Voltage Vdrm:600V; On State RMS Current IT(rms):4A; Triac Case Style:-; Gate Trigger Voltage Max Vgt:1.5V; Peak Gate Power:5W; Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz:25A; Holding Current Max Ih:15mA; No. of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Current Itsm:25A; Current Itsm @ 60Hz:27A; Current t2+g-:35mA; Current t2-g+:70mA; Current t2-g-:35mA; Device Marking:BT136-600; Gate Trigger Current Igt (Q1) t2+g+:35mA; Gate Trigger Current Max Igt:70mA; Holding Current Max Ih:15mA; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Termination Type:Through Hole; Thyristor Type:Triac