TC0525B3740T5E
Multicomp
Part Number: TC0525B3740T5E
Description
RES 374R 0.1% 0.1W 0805 THIN FILM; Resistor Case Style:0805 [2012 Metric]; Resistance:374ohm; Product Range:MCT05 Series; Voltage Rating:100V; Resistor Element Material:Thin Film; Power Rating:100mW; Resistance Tolerance:± 0.1%; Temperature Coefficient:± 25ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); External Depth:0.55mm; External Length / Height:2mm; External Width:1.25mm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Overload Voltage:200V; Resistor Mounting:Surface Mount Device