MCWIW1028-U-501-LF
Multicomp
Part Number: MCWIW1028-U-501-LF
Description
TRIMMER POTENTIOMETER, 500 OHM 1TURN THROUGH HOLE; Track Resistance:500ohm; No. of Turns:1Turns; Potentiometer Mounting:Through Hole; Product Range:1028U Series; Power Rating:500mW; Resistance Tolerance:± 10%; Resistance:500ohm RoHS Compliant: Yes