N0910LS200
IXYS UK Westcode
Part Number: N0910LS200
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
THYRISTOR,2000V,910A,CAPSULE HOUSING; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:2.6kV; Gate Trigger Current Max, Igt:300mA; Current It av:910A; On State RMS Current IT(rms):1.788kA; Thyristor Case Style:Threaded Stud; No. of Pins:2Pins; Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz:10.1kA; Gate Trigger Voltage Max Vgt:3V; Operating Temperature Max:125°C; MSL:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Thyristor Case:Threaded Stud