SP22E-10K
ETI Systems
Part Number: SP22E-10K
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
POTENTIOMETER 1 TURN 10K OHM 1W; Track Resistance:10kohm; No. of Turns:1Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 10%; Product Range:SP22E Series; Potentiometer Mounting:Panel; Shaft Diameter:6.35mm; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Screwdriver Slot; Shaft Length:20.3mm; SVHC:No SVHC (07-Jul-2017); Body Diameter:21.84mm; External Length / Height:12.19mm; Linearity +:1%; Operating Temperature Max:105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +105°C; Resistor Element Material:Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:320°; Rotation Mechanical Angle:320°; Rotational Life Cycles:10000000; Temperature Coeff. +:400ppm/°C; Temperature Coeff. -:400ppm/°C; Temperature Coefficient:± 400ppm/°C; Termination Type:Solder; Tolerance +:10%; Tolerance -:10%