SMR46B-10-1-10K
ETI Systems
Part Number: SMR46B-10-1-10K
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
POTENTIOMETER WIREWOUND 10KOHM 3%; Track Resistance:10kohm; No. of Turns:10Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:5W; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:SMR46 Series; Potentiometer Mounting:Bushing; Shaft Diameter:6.35mm; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Screwdriver Slot; Shaft Length:20.638mm; SVHC:No SVHC (07-Jul-2017)