MW22B-5-20K
ETI Systems
Part Number: MW22B-5-20K
Description
POTENTIOMETER 20K 1W; Track Resistance:20kohm; No. of Turns:5Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:MW22B Series; Potentiometer Mounting:Bushing; Shaft Diameter:6.35mm; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Screwdriver Slot; Shaft Length:2.1mm; SVHC:No SVHC (07-Jul-2017); Operating Temperature Max:105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +105°C; Resistor Element Material:Wirewound; Temperature Coefficient:± 20ppm/°C; Termination Type:Solder