MW22B-10-100
ETI Systems
Part Number: MW22B-10-100
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
POTENTIOMETER 10 TURN 100 OHM 2W; Track Resistance:100ohm; No. of Turns:10Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:2W; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:MW22B Series; Potentiometer Mounting:Panel; Shaft Diameter:6.35mm; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Screwdriver Slot; Shaft Length:20.83mm; SVHC:No SVHC (07-Jul-2017); Body Diameter:22.35mm; External Length / Height:19.05mm; Linearity +:0.25%; Operating Temperature Max:105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +105°C; Resistor Element Material:Wirewound; Rotation Electrical Angle:360°; Rotation Mechanical Angle:360°; Temperature Coeff. +:80ppm/°C; Temperature Coeff. -:80ppm/°C; Temperature Coefficient:± 80ppm/°C; Termination Type:Solder; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%