MW12B-10L-10K
ETI Systems
Part Number: MW12B-10L-10K
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
POTENTIOMETER 10K OHM 1W; Track Resistance:10kohm; No. of Turns:10Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 3%; Product Range:-; Potentiometer Mounting:Bushing; Shaft Diameter:3.18mm; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Screwdriver Slot; Shaft Length:20.57mm; SVHC:No SVHC (07-Jul-2017); Linearity +:0.25%; Linearity -:0.25%; Operating Temperature Max:105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +105°C; Resistor Element Material:Wirewound; Rotation Electrical Angle:3600°; Rotation Mechanical Angle:3600°; Rotational Life Cycles:1000000; Temperature Coefficient:± 20ppm/°C; Termination Type:Solder; Voltage Rating:450V