LCP8S-10-10K
ETI Systems
Part Number: LCP8S-10-10K
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
POTENTIOMETER LINEAR 10K OHM; Track Resistance:10kohm; Power Rating:200mW; Resistance Tolerance:± 15%; Product Range:LCP8 Series; Track Taper:Linear; Temperature Coefficient:± 400ppm/°C; SVHC:No SVHC (07-Jul-2017); Adjustment Type:Slide; External Depth:8.18mm; External Length / Height:31.99mm; External Width:7.29mm; Operating Temperature Max:105°C; Operating Temperature Min:-30°C; Operating Temperature Range:-30°C to +105°C; Resistor Element Material:Conductive Plastic; Temperature Coeff. +:400ppm/°C; Temperature Coeff. -:400ppm/°C; Termination Type:Wire Leaded; Tolerance +:15%; Tolerance -:15%