LCP8P-10-10K
ETI Systems
Part Number: LCP8P-10-10K
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LINEAR MOTION POTENTIOMETER 10KOHM 15% 200mW; Track Resistance:10kohm; Power Rating:200mW; Resistance Tolerance:± 15%; Product Range:LCP8 Series; Track Taper:Linear; Temperature Coefficient:± 400ppm/°C; Linearity %:2% RoHS Compliant: Yes