LCP15S-30-10K
ETI Systems
Part Number: LCP15S-30-10K
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LINEAR MOTION POTENTIOMETER 10KOHM 10% 500mW; Track Resistance:10kohm; Power Rating:500mW; Resistance Tolerance:± 10%; Product Range:LCP15 Series; Track Taper:Linear; Temperature Coefficient:± 400ppm/°C; Resistance:10kohm RoHS Compliant: Yes