LCP12Y-50-10K
ETI Systems
Part Number: LCP12Y-50-10K
Description
LINEAR MOTION POTENTIOMETER 10KOHM 20% 700mW; Track Resistance:10kohm; Power Rating:700mW; Resistance Tolerance:± 20%; Product Range:LCP12 Series; Track Taper:Linear; Temperature Coefficient:± 400ppm/°C; Filter Terminals:Solder RoHS Compliant: Yes