J3R-IT-10K
ETI Systems
Part Number: J3R-IT-10K
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
JOYSTICK SINGLE AXIS 10K OHM; No. of Axes:1; Track Resistance:11kohm; Supply Voltage Max:-; No. of Switch Positions:-; Contact Current AC Max:-; Contact Voltage AC Max:-; Rotation Electrical Angle:30°; Handle Style:-; Product Range:J3 Series; SVHC:No SVHC (07-Jul-2017); Angle:30°; External Depth:11.11mm; External Length / Height:60.32mm; External Width:19.05mm; Operating Temperature Max:65°C; Operating Temperature Min:-25°C; Operating Temperature Range:-25°C to +65°C; Power Rating:10mW; Resistor Element Material:Conductive Plastic; Rotation Mechanical Angle:15°; Switch Terminals:Solder