Part Number: 8570LE12RED-14
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LIGHT ENGINE, RED; Product Range:-; LED Colour:Red; Wavelength Typ:625nm; Luminous Flux @ Test:60lm; Supply Voltage:2.5V; Power Module Configuration:Circular; Luminous Flux @ Max:-; Power Rating:3W; Forward Current @ Test:700mA; LED Module Type:Board + LED; MSL:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); Beam Pattern:Spot; Current Rating:800mA; Forward Current If:800mA; Forward Current If Max:800mA; Forward Voltage VF Max:2.5V; Lead Diameter:14mm; Luminous Intensity Max:122lm; Luminous Intensity Min:25lm; Supply Voltage Max:3.4VDC; Supply Voltage Min:2.5VDC