Part Number: 19TR1I12
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LED INDICATOR 12V TRICOLOUR; LED Colour:Red Yellow Green; Mounting Hole Dia:8mm; Forward Current / Colour:R 20mA Y 40mA G 20mA; Operating Voltage / Colour:R 12V Y 12V G 12V; Luminous Intensity / Colour:R 10mcd Y 30mcd G 20mcd; IP / NEMA Rating:IP67; Packaging:Each; Product Range:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Approval Bodies:CE; Bezel Diameter:9.5mm; Body Plating:Black Chrome; Bulb Size:5mm; External Diameter:9.5mm; Fixing Hole Diameter:8mm; Forward Current If:15mA; Forward Current If Max:15mA; Forward Voltage / Colour:R 12V Y 12V G 12V; Forward Voltage VF Max:12V; LED / Lamp Size:5mm; Length Behind Bezel:36mm; Luminous Intensity @ If Max:20mcd; Luminous Intensity @ If Min:10mcd; Luminous Intensity Typ:30mcd; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:-25°C; Operating Temperature Range:-25°C to +70°C; Operating Voltage Tolerance +:10%; Operating Voltage Tolerance -:10%; PIV Max:5V; Peak Forward Current:15mA; Thread Pitch:0.75mm; Thread Size:M8