Part Number: 195F1230
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
LED INDICATOR 230VAC RED; LED Colour:Red; Operating Voltage:230VAC; Mounting Hole Dia:22mm; Forward Current If:4mA; Luminous Intensity:40mcd; IP / NEMA Rating:IP67; Packaging:Each; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Approval Bodies:CE; Bezel Diameter:25mm; Bulb Size:16mm; Current If Luminous Intensity:4mA; External Diameter:25mm; Fixing Hole Diameter:22.5mm; Forward Current If Max:4mA; Forward Voltage:230V; Forward Voltage VF Max:230V; LED / Lamp Size:16mm; Length Behind Bezel:58mm; Lens Shape:Round with Flat Top; Luminous Intensity Typ:120mcd; Material:Black Polycarbonate; Operating Temperature Max:50°C; Operating Temperature Min:-20°C; Operating Temperature Range:-20°C to +50°C; Peak Wavelength:660nm; Thread Pitch:1.5mm; Thread Size:M22; Voltage Rating VAC:230V; Voltage Vf Luminous Intensity:230V; Voltage Vf Typ:230VAC; Wavelength Typ:660nm