Part Number: MRG179.01100
Description
CABLE COAX RG179 BROWN 100M; Jacket Colour:White; Wire Gauge:-; Conductor Area CSA:-; No. of Max Strands x Strand Size:7 x 0.102mm; Reel Length (Imperial):328ft; Reel Length (Metric):100m; Jacket Material:PTFE; Conductor Material:Copper; External Diameter:2.54mm; Coaxial Cable Type:RG179B; Impedance:75ohm; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Attenuation @ 100MHz:33dB; Attenuation @ 1GHz:79dB; Attenuation @ 200MHz:41dB; Attenuation @ 400MHz:52dB; Capacitance:75pF/m; Conductor Make-up:7 / 0.102mm; Operating Temperature Max:200°C; Operating Temperature Min:-55°C; Outer Diameter:2.54mm; Resistance per Metre:802ohm/km; Standard:FEP; Voltage Rating VAC:900V