Part Number: MRG178.01100
Description
CABLE COAX RG178 BROWN 100M; Jacket Colour:White; Wire Gauge:-; Conductor Area CSA:-; No. of Max Strands x Strand Size:7 x 0.102mm; Reel Length (Imperial):328ft; Reel Length (Metric):100m; Jacket Material:PTFE; Conductor Material:SPCCS (Silver Plated Copper Coated Steel); External Diameter:1.8mm; Coaxial Cable Type:RG178B; Impedance:50ohm; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Attenuation @ 100MHz:46dB; Attenuation @ 1GHz:151dB; Attenuation @ 200MHz:62dB; Attenuation @ 400MHz:92dB; Capacitance:105pF/m; Operating Temperature Max:200°C; Operating Temperature Min:-55°C; Resistance per Metre:802ohm/km; Standard:FEP; Voltage Rating VAC:750V