Part Number: MRG142.0125
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
CABLE COAX BROWN 4.95MM 25M; Jacket Colour:Brown; Wire Gauge:-; Conductor Area CSA:-; No. of Max Strands x Strand Size:Solid; Reel Length (Imperial):82ft; Reel Length (Metric):25m; Jacket Material:PTFE; Conductor Material:SPCCS (Silver Plated Copper Coated Steel); External Diameter:4.95mm; Coaxial Cable Type:RG142; Impedance:50ohm; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Attenuation @ 400MHz:38.38dB; Capacitance:105pF/m; Conductor Make-up:1 / 0.94mm; Operating Temperature Max:200°C; Operating Temperature Min:-55°C; Outer Diameter:4.95mm; Resistance per Metre:64ohm/km; Screen Type Primary:Braid; Secondary Insulation Colour:Brown; Standard:FEP; Voltage Rating VAC:1400V