SIL-PAD K6 300MMX300MM SHEET
Bergquist
Part Number: SIL-PAD K6 300MMX300MM SHEET
Inventory
Distributor SKU Stock Cost
Description
SIL-PAD K-6 .006" 12"X12" SHEET; Insulator Body Material:PI (Polyimide) Film; Thermal Conductivity:1.1W/m.K; Breakdown Voltage Vbr:6000V; Thickness:0.152mm; Volume Resistivity:1000000Mohm-m; Thermal Impedance:-; Dielectric Strength:-; Product Range:-; SVHC:No SVHC (07-Jul-2017); Electrical Property Ins / Con:Insulative; External Depth:0.15mm; External Length / Height:24mm; External Width:300mm; Isolation Voltage:6kV; Length:300mm; Material:Kapton MT Film; Operating Temperature Max:180°C; Operating Temperature Min:-60°C; Operating Temperature Range:-60°C to +180°C; Overall Width:300mm; Peak Wavelength:830nm; Thermal Resistance:0.3°C/W; Type:Thermal Pad; Wavelength Typ:850nm